AktualnościBezprawne zajęcie ciągnika: Przesłuchanie komornika nie odbędzie się.

Nie odbędzie się zaplanowane na wtorek przesłuchanie w Prokuraturze Rejonowej w Mławie asesora Michała K., który w listopadzie 2014 r., prowadząc czynności komornicze, zajął ciągnik rolniczy oraz samochód, należące do dwóch osób niebędących dłużnikami.

Pełnomocnik asesora przesłał do prokuratury jego zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego. Zwolnienie przesłano wewtorek faksem tuż przed godz. 10, czyli wyznaczoną w wezwaniu jako termin przesłuchania – poinformowała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej (której podlega mławska prokuratura) Iwona Śmigielska-Kowalska

Prokuratura będzie czekała na oryginał zwolnienia, które nadesłano faksem. Po jego otrzymaniu i weryfikacji, zostanie wyznaczony nowy termin przesłuchania

— powiedziała Śmigielska-Kowalska.

Dodała, że zwolnienie, które dotarło do prokuratury faksem, obejmuje okres ponad dwóch tygodni.

Sprawa zajęcia ciągnika dotyczy rolnika spod Mławy, a sprawa zajęcia samochodu – właściciela jednej z firm w Gostyninie. W przypadku rolnika faktycznym dłużnikiem był jego sąsiad, natomiast w przypadku przedsiębiorcy dłużnikiem była jego żona – oboje małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze i posiadają rozdzielność majątkową.

Oba te wątki objęte są śledztwem prowadzonym przez mławską prokuraturę, które dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w trakcie czynności komorniczych. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.